قیر صادراتی و انواع آن

انواع قیر در ایران

به طور کلی انواع قیر در کشور ایران را می توان به چهار دسته کلی به شرح زیر تقسیم بندی نمود:
دسته اول قیرهای جامد هستند که این نوع قیرها مستقیما از پالایش نفت خام بدست می آیند و آن ها را با علامت اختصاری AC نشان می دهند. قیرهای جامد خود بر حسب درجه نفوذ نام گذاری می شود و انواع مختلفی دارند. از جمله:

60/70، 85/100، 130/150، 180/200، 250/220، 280/320

 

همچنین با استفاده از دمیدن هوا به داخل قیرهای فوق در دمای بالا می توان گریدهای دیگر قیر را تهیه کرد که معمولا به شرح زیر هستند:

20/30، 40/50و در بعضی موارد 60/70

دسته دوم قیرهایی که در ایران استفاده می شود، شامل قیرهای جامد اکسید شده است که این نوع قیر های اکسید شده را با علامت R نشان می دهند. قیرهای اکسید شده بوسیله دمیدن هوا در مخلوطی از مواد روغنی سنگین و قیر بدست می آید و بر حسب نقطه نرمی و درجه نفوذپذیری نام گذاری می شود.

دسته سوم قیرهای اصلاح شده هستند که معمولا در صنعت راهسازی و عایق یا ایزوگام استفاده می شود. به عنوان یک نمونه ساخت قیر 60/70 اصلاح شده از طریق مخلوط کردن وکیوم باتوم با قیر طبیعی و بدون نیاز به هوادهی انجام می شود و از آنجا که قیمت قیرهای طبیعی پایین است تهیه قیرهای اصلاح شده می تواند به صرفه باشد و به علاوه از قیرهای اصلاح شده دارای مقاومت بیشتر در برابر تغییرات آب و هوایی هستند و چسبندگی آنها به مصالح معدنی بسیار خوب است. قیرهای اصلاح شده در مناطق شمالی کشور که بسیار در معرض برندگی هستند نقش مهمی در افزایش طول عمر آسفالت جاده ها ایفا می کنند.

 

دسته چهارم قیرهای اصلاح شده با پلیمر است، در قیرهای اصلاح شده با پلیمر با مخلوط کردن یک یا چند پلیمر با قیر سعی می کنند خواص قیر را بهبود بدهند. به همین دلیل به این قیرها، قیرهای اصلاح شده با پلیمر گفته می شود.

مدیر ۱۴۰۰/۰۷/۲۹

عنوان جزئیات خبر

توسط ادمین تاریخ

Text

نظرات

پیام خود را بگذارید